Gavekort til 4 timers førstehjælpskursusHverdagen er fuld af uforudsete hændelser. Når ulykken rammer, er det afgørende at kunne handle hurtigt og effektivt. Med et førstehjælpskursus er du godt klædt på til at håntere ulykker i hjemmet, på arbejdspladsen og i trafikken.
Pris: 400 kr. hos Røde Kors
Se mere her (link fjernet)
Kunstnerisk og smuk malebogVi er stolte af at kunne præsentere denne anderledes og helt vidunderlige malebog, som er lavet til støtte for Danske Hospitalsklovne. Malebogen er fyldt med flotte, sjove og eventyrlige tegninger lavet af en lang række kendte danskere, som har sagt ja til at støtte op om hospitalsklovnenes arbejde med dette bidrag. I malebogen finder du bl.a. tegninger fra Szhirley, Ibi Støvring, Caroline Fleming, Martin Brygman, Laura Drasbæk, Big Fat Snake og mange, mange flere.
Pris: 99 kr hos Danske Hospitalsklovne
Se mere her
Dukken LivNår du køber Dukken Liv bidrager du til Røde Kors' arbejde med 100 kr. Dukken Liv er strikket af frivillige Røde Kors-nørklere og alle dukkerne er unikke. Gaven er fradragsberettiget.
Pris: 100 kr hos Røde Kors
Se mere her (link fjernet)
Fin hoptimist i sødt dansk design
Når du køber denne klovne Hoptimist går overskuddet direkte til Danske Hospitalsklovne, som er med til at sprede smil og glæde på landets børneafdelinger.
Hoptimisterne er skabt i 1968 af møbeldesigner Gustav Ehrenreich og var op gennem 70'erne en stor succes. De små Hoptimister er glade og bringer hurtigt et smil frem på læben.
Pris: 229,95 hos Danske Hospitalsklovne
Se mere her (link fjernet)
Rosa børne T-shirt til pigerT-shirten er designet af Malene Birger. Motivet er tegnet af en 4 årig pige i Togo.
Pris: 299 kr. hos Unicef
Se mere her
REACT NOW T-shirt fra Lollys Laundry Den populære og superlækre t-shirt Fås også til kvinder og børn, men man siger jo ikke nej til at vise et billed af Nikolaj Coster-Waldau...
Pris: 299,- hos Røde Kors
Se mere her (link fjernet)
Giv en gedEn hun-ged er et glimrende husdyr for en fattig familie, der bor på landet. Den giver mælk kød, skind og gødning, og den forsyner familien med gedekid, som kan sælges på det lokale marked. Samtidig er den billig at fodre, fordi den bare spiser græs og vilde planter. Giv en ged til en familie og læg et bevis på den gode gerning under træet.
Pris: 260,- hos Folkekirkens Nødhjælp
Se mere her (link fjernet)
Få endnu flere gaveidéer i Oestrogen-shoppen - klik her (link fjernet)