Bolig
26. januar 2018

Bolig: Klassisk med rejsefund og sjove detaljer

Rejsefund, farverige gamle reklameskilte – og en lille smule gult – bløder op på de elegante klassiske rammer i Nete og Ibs herskabslejlighed og skaber en afslappet stemning.
Af: Mette Kirstine Brinch
https://imgix.femina.dk/media/article/1803-bolig-prim.jpg

Stylist: Mette Helena Rasmussen. Foto: Tia Borgsmidt.

HVEM Nete Friis Borup og Ib Borup. Begge arbejder som artdirectors i reklamebranchen. HVAD Herskabslejlighed på 188 m² kvadratmeter i ejendom fra 1895. HVOR Frederiksberg.
4 tip til Nete og Ibs stil
  • Vælg lyse, neutrale farver på de store flader og sæt detaljer fulde af farver til, f.eks. grafiske billeder, puder og tæpper.
  • Indret med ting, som har en historie. Det kan være souvenirs fra rejser, fotografier, arvestykker og gaver.
  • Stil bøgerne i reolen, så nogle af dem ligger og andre står, det giver liv på hylderne. Drop farveorden – det reducerer bøgerne til en udstilling.
  • Indret med gamle reklameskilte og bogstaver som et sjovt indslag til boligen. Find dem brugt på Dba.dk og på web-auktioner.
KOM MED INDENFOR I DEN STORE HERSKABSLEJLIGHED I GALLERIET HERUNHDER

Læs mere om:

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.