Popkultur
10. september 2024

Serie om Britta Nielsen er på vej - og kendte kræfter står bag

Adam Price har udviklet en fiktionsserie til TV2 om Britta Nielsen, der i 2020 blev dømt for at svindle 117 mio. kr. fra statskassen. Serien går i optagelse i 2025.
Af: Carina Nørgaard Schou
Britta Nielsen serie adam price

Siphiwe Sibeko/Reuters/Ritzau Scanpix

TV 2 og SAM Productions er gået sammen om at skabe en ny fiktionsserie, der får navnet Britta. Det skriver produktionsselskabet SAM Productions i en pressemeddelelse i dag.

Den daværende embedskvinde Britta Nielsen blev i 2020 dømt for svindel af 117 mio. kr. gennem sit job som medarbejder i Socialstyrelsen.

Nu vil Adam Price i den nye serie forsøge at svare på, hvem Britta Nielsen egentlig er.

– Jeg blev fascineret, da jeg første gang læste om Britta Nielsen og ikke mindst forsøgte at kæde den spektakulære millionsvindel sammen med billederne af den forsagte kontorassistent, som jo havde modtaget Dronningens Fortjenstmedalje så sent som året før hun omsider blev afsløret, siger Adam Price i meddelelsen.

Serien forventes optaget i 2025 og vil bestå af fire afsnit, lyder det i pressemeddelelsen.

Britta er den virkelige fortælling om et almindeligt menneske, næsten som du og jeg, der langsomt fristes og fordærves af et ønske om at give sine børn alt det, hun ikke selv havde, siger Pernille Bech Christensen, der er Senior Executive Producer på TV 2, i pressemeddelelsen.

Britta instrueres af Mogens Hagedorn, der også var en del af holdet bag Borgen. Han instruerer sammen med Johanne Rothaus Nørregaard og Nina Leidersdorff.

Produktionsselskabet SAM er ejet af manuskriptforfatter Adam Price, der blandt andet er kendt for Borgen og Herrens veje, og producer Meta Louise Foldager.


Læs mere om:

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrænset adgang til alt indhold.