
Kendt tøjbrand går konkurs - for tredje gang

Foto: Christophe Gateau/AP/Ritzau Scanpix
Den tyske modeproducent Gerry Weber har erklæret sig konkurs for tredje gang på seks år, rapporterer Dagbladet.
På trods af en restruktureringsplan i 2023, hvor virksomheden fik eftergivet en gæld på omkring 150 millioner euro og lukkede 122 ud af 171 butikker, har de ikke formået at opnå økonomisk stabilitet.
Nu søger de nye ejere, mens de resterende 43 butikker i Tyskland fortsætter driften. Gerry Weber, grundlagt i 1973, er kendt for tidløse damekollektioner og havde tidligere flere butikker i Norge, før de omfattende lukninger.
Siden da har mærket blandt andet været tilgængeligt på Boozt.com for norske forbrugere, men nu er det altså slut.
På virksomhedens hjemmeside oplyses det nu, at der "af tekniske årsager ikke kan indsendes bestillinger i øjeblikket", så der er ingen grund til at forsøge at bestille sommergarderoben fra Gerry Weber.
Denne artikel blev først bragt hos KK.no. Dette er en redigeret og oversat version.
