Underholdning
11. april 2025

Farlig frugt fra kendt tv-serie er lige så giftig, som den lyder

"Selvmodtræets" frugt fra tv-serien "The White Lotus" er lige så farlig i virkeligheden, som i serien.
Af: KK-redaksjonen
The White Lotus

Foto: Max

Tredje sæson af "The White Lotus" har for nyligt haft sin sæsonfinale med rekordmange seere. Og er du en af dem, sad du sikkert (ligesom os) med hjertet i halsen, da faderen i den dysfunktionelle Ratliff-familie laver Piña Colada iblandet de påstået dødelige kerner fra frugten på træet uden for deres villa.

En hurtig Google-søgning afslører, at træet kaldes "pong pong" eller "selvmordstræet". Og det bedste (eller faktisk det værste) af det hele er, at træet eksisterer i virkeligheden.

Cerbera odollam, som er træets latinske navn, vokser i Sydindien, Madagaskar og i Sydøstasien.

Frugten på træet indeholder et giftstof kaldet cerberin, som kan føre til hjertestop. Giften er meget vanskelig at opdage under obduktioner, så derfor er planten blevet brugt til både selvmord og mord i områder, hvor træet vokser. Dette skriver blandt andet Godt.no.

Selvom gift-dramaet i "The White Lotus" kun er fiktion, bekræfter eksperter, at alvorlig forgiftning fra pong-pong-frugten kan føre til alvorlige hjerteproblemer, opkastning og potentielt død.

Og historisk set har pong-pong'en været ansvarlig for mange dødsfald.

Et studie dokumenterede over 500 dødsfald i løbet af et årti i Kerala i Indien.

Der findes ingen specifik modgift, så det gælder om at behandle pong-pong-frugten med den respekt, navnet indikerer.

Denne artikel blev først bragt hos kk.no, som også er en del af Aller Media. Dette er en redigeret og oversat version.

Læs mere om:

Læs også